The Phaserl


What’s Your Monthly Grocery Bill? Ours Is $218

by Charles Hugh Smith, Of Two Minds:

For my money, we eat like kings and queens.

If you want to start a food fight, ask people about their monthly grocery bill–what the USDA calls food at home, as opposed to meals purchased outside the home.

Some people will have no idea what their real grocery/food at home outlays actually total, others will mention their budget, others will brag about their frugality (count me in) and others will brag that they eat out most of the time and never prepare meals at home.

Every once in a while we’ll save receipts from a typical month, and I’ll create a spreadsheet of all food expenses, both groceries for meals prepared at home and meals bought outside the home.

We spent $218.34 on groceries in one month. This includes two trips to Costco (total cost of $68.69) and four trips to our favorite local markets ($149.65).

The data isn’t perfect, of course; we bought a tin of coffee that remains 90% full, and we used some ingredients from the freezer and pantry that we didn’t buy this month. But on average, this balances out.

There is also food that we bought to take to others’ parties/BBQs, which was mostly consumed by the host family and other guests. I’m adding in the $25.49 for meat purchased to grill at friends’ homes, for a total grocery bill of $243.83.

We gave friends other things we made, and received some food gifts (homemade kim chee, for example).

Despite these minor additions/subtractions, I think this is a very accurate accounting of our actual expenses for food.

Our total expenses were around $4 per person per day. Granted, we don’t eat huge quantities of food three times a day, but we ate three meals a day.

To understand our bill, I should stipulate a few things:

1. We waste very little food. Some people we know scrape the leftovers right into the trash after dinner. To Scots-Irish/East-Asians (i.e. our household), this is akin to 1) a mortal sin and 2) like tossing a $20 bill into a fire. Some people make it a point of pride to never eat leftovers. We are not those people. Personally, I don’t think throwing away perfectly good food is a way to get rich or live better. (It is estimated Americans throw away 40% of the food they buy. As an occasional dumpster-diver, I believe it.)

2. This total does not include paper products, cleaning supplies, cat food, alcoholic beverages, etc. This is groceries only.

3. A membership to Costco (or equivalent) is an essential component of reducing grocery costs.

4. We generally buy fresh produce at ethnic markets, where the pricing and quality are very competitive. We live in a diverse region with many such choices.

5. When given a choice, we try to buy organic and local produce, but we are not wedded to any strict guidelines.

6. We eat a wide variety of foods and cuisines, generally along the Mediterranean/ East-Asian diets: meat is often a condiment, not the main dish, and we often eat meatless meals.

7. Of the 180 meals in our household in a month (3 meals a day X 30 days X 2 people), we bought 24 meals outside and ate 156 meals at home.

8. Both of us like to cook, so there is a wide variety of food prepared in our house.

Read More @

Help us spread the ANTIDOTE to corporate propaganda.

Please follow SGT Report on Twitter & help share the message.

2 comments to What’s Your Monthly Grocery Bill? Ours Is $218

  • Bob

    I go to Costco for a gallon of milk and come out with $243.83 of groceries, because I couldn’t pass up the great buys.

  • SweetHomeChicago

    We are a family of 3 adults and I can tell you that food/groceries at Costco costs us over $750 about every 6 weeks. Coleman’s organic whole chickens are about $27 a package. We get 2 meals and possibly one lunch from each bird. We save the carcasses in the freezer and then make chicken bone broth which is canned. We usually get 6-8 quarts of broth. I load up on organic meat, butter, cheese, almond breeze, some veggies/fruit, condiments, and baking goods. I buy at the local grocer fresh fruits/veggies weekly until the garden starts producing. These trips are about $160/month.

    We also buy free range beef directly from the farmer. A 1/4 cow is $630 and lasts about 4 months.

    Vitamins/supplements (our health insurance), pet supplies, liquor and quarterly cooperative purchases are extra.

    We have backyard chickens and have fresh eggs daily.

    We rarely eat out because we have better quality food at home. I know we eat very well, but $243.83 a month would never come close.

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>